Blog ezoteryczny

Karty tarota – jak wróżyć? Porady dla początkujących

Karty tarota – jak wróżyć? Porady dla początkujących

Jeśli masz w rękach swoją pierwszą talię tarota i chcesz zacząć wróżyć, możesz mieć wiele wątpliwości. Ogrom wiedzy do opanowania zapewne wydaje Ci się przytłaczający. Zapoznaj się z naszymi prostymi poradami dla początkujących.

Zacznij od nauki znaczeń

Tarot składa się z 78 kart. Najlepiej będzie, jeśli zdobędziesz przynajmniej podstawową znajomość każdej karty, zanim zaczniesz czytać tarota. Możesz przy tym posłużyć się jednym z wielu podręczników dostępnych na rynku księgarskim. Oczywiście, nie od razu będziesz mieć pełną wiedzę o kartach, ale spróbuj zapamiętać dwa, trzy słowa kluczowe związane z każdą z nich. Najbardziej praktyczny sposób w nauce znaczeń to kojarzenie przesłania karty z przedstawionym na niej obrazem. Stopniowo będziesz rozbudowywać swoją znajomość kart, każda z nich to kopalnia wiedzy. Możesz założyć specjalny notatnik, w którym będziesz zapisywać informacje o poszczególnych kartach tarota.

Trzymaj się prostych rozkładów

Rozkład polega na tym, że planujemy liczbę wyciąganych kart oraz pytania, które chcemy zadać pierwszej, drugiej, trzeciej karcie… Zauważ, że na przykład to, czy karty ułożymy poziomo (jedna za drugą) czy pionowo (jedna nad drugą), będzie miało wpływ na to, jaki przekaz odbierzemy. Następnie losujemy karty w sposób przypadkowy i kolejno układamy je na zaplanowanych pozycjach. Odsłaniamy karty i pozwalamy, by wiadomość od tarota dotarła do nas.

Osoby początkujące czasami ulegają pokusie, by od razu sięgać po skomplikowane rozkłady na dziesięć kart. Tymczasem, dwie czy trzy karty są wystarczającym źródłem informacji. Czytając rozkład, pamiętaj o tym, by nie traktować każdej jego pozycji oddzielnie, lecz starać się widzieć całość. Pojedyncza karta tarota nie ma takiej mocy, jak układ kilku powiązanych wzajemnie kart. Możesz widzieć rozkład jak pewnego rodzaju historię, która ma swój początek, środek, koniec. Możesz nawet zwrócić uwagę na to, w którą stronę patrzą przedstawione postaci. Jakie elementy obrazu najbardziej rzucają Ci się w oczy? Wszystko to jest ważne.

Stwórz osobistą więź z kartami

Istotne jest, by do tarota podchodzić w osobisty sposób, by budować własne skojarzenia z poszczególnymi kartami i nadać im emocjonalne znaczenie. Różne osoby budują tę magiczną, emocjonalną warstwę różnymi metodami. Niektórzy, zasypiając, trzymają  swoją talię obok łóżka czy nawet pod poduszką. Niektórzy nie pozwalają, by talii tarota dotykał ktoś poza nimi. Decydując się na zakup talii, postaraj się poszukać takiej, która podoba Ci się pod względem estetycznym i budzi w Tobie pozytywne skojarzenia. Potraktuj tarota jak zabawę, jak przestrzeń, w której nie musisz się trzymać żadnych sztywnych reguł.